Julkaistu: 27.09.2023 13.12

HPK-Juniorijääkiekko ry. pahoittelee

U-16 SM-karsintasarjan 24.9.2023 HPK-Lukko ottelussa Hämeenlinnan Pohjantähti Areenassa tapahtui hyvin valitettava ja seuran arvojen vastainen vakava harkintakyvyn pettäminen. Ottelun erätauolla soitettiin musiikkikappale, mikä loukkaa ihmisarvoa ja sisältää rasistisia sanoituksia.

HPK Juniorijääkiekko ry on saanut selvityksen HPK U16 SM-joukkueelta ja musiikin soittamisesta vastanneelta henkilöltä. Selvityksen perusteella kyseessä on ollut inhimillinen vahinko. Vastuulliset esittävät nöyrän pahoittelun tapahtuneesta. Tulemme seurana tekemään toimenpiteitä yhdessä joukkueidemme kanssa, että vastaavaa ei enää tapahdu. Toimintamme mahdollistaa kaikille turvallisen ja kannustavan ympäristön niin kaukalossa kuin sen ulkopuolellakin.

Haluamme esittää omasta ja seuramme puolesta anteeksipyynnön tapahtuneesta. Tällaiset tapahtumat eivät edusta seuramme arvoja, emmekä hyväksy rasismia missään muodossa.

HPK Juniorijääkiekon puolesta,

Sami Wahlsten

Toiminnanjohtaja

Tomi Källarsson

HPK Juniorijääkiekon puheenjohtaja

HPK-Juniorijääkiekko Ry 

Kiekkoritarinkuja 3 D

13130 Hämeenlinna

040 455 6942 (ma-pe klo 9-14)

etunimi.sukunimi@hpk.fi

Y-tunnus: 0826837-8